Description
The LED Under Cabinet Light is a new, direct-wire fixture designed to provide task or accent lighting. It’s great for commercial, retail, hospitality, and residential spaces.
Model: E2-UC-12IN-5W-30/40/50K
Download Spec Sheet (PDF)
| Wattage | 5W |
| Voltage | 120V |
| Dimming | TRIAC Dimming |
| CCT | 3000K / 4000K / 5000K |
| CRI | > 80 |
| Lumens | 360 lm |
| Lifespan | 50,000 hours |
| Dimensions | 12" × 2.95" × 3.26" |
| Listings | ETL Classified |
| Warranty | 5-Year Manufacturer's Warranty |
The LED Under Cabinet Light is a new, direct-wire fixture designed to provide task or accent lighting. It’s great for commercial, retail, hospitality, and residential spaces.
| Wattage | 5W |
|---|---|
| Voltage | 120V |
| Dimming | TRIAC Dimming |
| CCT | 3000K / 4000K / 5000K |
| CRI | > 80 |
| Lumens | 360 lm |
| Lifespan | 50,000 hours |
| Dimensions | 12" × 2.95" × 3.26" |
| Listings | ETL Classified |
| Warranty | 5-Year Manufacturer's Warranty |
Your email address will not be published.
Reviews
There are no reviews yet.